top of page

Nefotografie v Starej Ľubovni - Meste kultúry 2021

O hre

 

Divadelná inscenácia Nefotografie vychádza z textov tridsiatich šiestich slovenských fotografov, ktorí opísali svoju skúsenosť s neurobenou fotkou. Autorská hra spracováva tieto spomienky a obrazy transformáciou do iných médií. Vytvára priestor pomyselného laboratória, kde performeri skúmajú materiály a reagujú na ne. Projekt Nefotografie je voľným pokračovaním inscenácie Nezachytené fotografie (2019) inšpirovanej zbierkou Willa Steacyho Photographs not taken o zahraničných fotografoch. Nová hra Nefotografie je zameraná na slovenskú fotografickú obec, ktorú režisérka oslovila s otázkou: “Čo je ten moment, ktorý sa Vám nepodarilo zachytiť, ktorý máte stále v pamäti?”


Texty do inscenácie napísali:
Juraj Bartoš, Laura Belišová, Leontína Berková, Pavol Breier, Peter Fabo, Petra Feriancová, Jana Gombíková, Matej Hakár, Táňa Hojčová, Lena Jakubčáková, Jakub Jančo, Šymon Kliman, Robo Kočan, Martin Kochan, Dušan Kochol, Soňa Maletz, Peter Marek, Veronika M. Markovičová, Boris Németh, Jozef Ondzik, Katarína Poliačiková, Rudo Prekop, Marek Pupák, Zuzana Pustaiová, Tomáš Rafa, Peter Rónai, Jozef Sedlák, Rudolf Sikora, Pavel M. Smejkal, Viktor Šelesták, Ján Šipöcz, Jana Šturdíková, Diana Takácsová, Ján Viazanička, Martin Vongrej a Peter Župník.

31 DSC03299.jpg

Objavujú sa v nich motívy fascinácie, pamäte, pominuteľnosti, otázka dokumentovania verzus prežívania prítomnosti, koncepty obrazu a antiobrazu, ale aj osobné témy ako strata blízkej osoby či budovanie blízkosti. Úvahy o vlastnostiach fotografie a dôležitosti jej (ne)existencie by mohli rozprávať aj o akomkoľvek inom médiu.

 

Inscenácia vznikala metódou autorskej kolektívnej tvorby, ktorá vychádzala z improvizácie a práce s rôznym materiálom (zozbierané texty, médium fotografie, téma nezachytenej fotografie, skúšobný priestor, fotografická tvorba autorov, osobné asociácie a vlastné momenty fascinácie). Východiskovými boli stratégie načúvania materiálu, hľadania jeho potenciálu, kolaboratívne premýšľanie, myslenie cez konanie a akcie založené na zadaniach. V skúšobnom procese si tím vybral šesť textov, ktoré rozpracoval do menších scén. S ďalšími textami pracuje viac asociatívne a fragmentárne, s princípmi vrstvenia a prvkami náhody.

Inscenačný tím

účinkujú: Zuzana Garaiová, Alex Mihalík, Tomáš Senko, Juliana Svítková

koncept: Mária Piatriková a Stanislav Piatrik

réžia, dramaturgia: Mária Piatriková

dramaturgická a pohybová asistencia: Lívia Balážová

scénografia a kostýmy: Tatiana Holienková

hudba: Rastislav Dobšovič

produkcia: Klára Kokoruďová, Tomáš Senko, Mária Piatriková

Premiéra: 7.7.2021 a 9.7.2021 v Divadle K, Palackého 5, Bratislava

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom podujatia.

FPU_logo4_bielenamodrom.png
bottom of page